Začátečník 

OO ČSV Benešov

Veškeré info na:   cmeldy@email.cz 

nebo na telefonu 737 071 699  (lze i whatsapp)

Co je třeba udělat v počátcích včelaření...

1. Zvážit, zda mám pro chov včel potřebné podmínky. Nejdůležitější je mít vhodné stanoviště včelstev, vyhovující jak snůškovým podmínkám, snadnou přístupností a ne v neposlední řadě nehrozící sousedskými spory. Zjistit si přímo od včelařů z daného místa, nákazovou historii prostředí - POZOR NA MOR VČELÍHO PLODU!!!

2. Pořídit si základní pomůcky, viz níže. 

3. Pořídit si včelstva, popř. včelí oddělky ideálně z regionu, kde chcete včelařit. Budete-li pořizovat včelstva z katastru jiné obce, budete potřebovat od chovatele - prodejce včelstev potvrzení, že jsou včelstva zdravá (vyšetření na mor včelího plodu). Nepořizujte včelstva z oblastí neznámé nákazové situace...vyvarujete se tím případným budoucím problémům.

4. V okamžiku, kdy projevíte zájem o chov včel, je vhodné stát se členem Českého svazu včelařů, popř. podobné organizace, která Vám pomůže s úvodem do včelaření. V místní organizaci naleznete lidi, kteří Vám budou moci poradit na místě, případně nad vámi převzít "patronát", znají situaci v místě a to jak možnosti umístění včelstev, tak třeba to, zda někdo ze včelařů neprodává včelstva, případně některé pomůcky. 

5. Když začnete chovat včely, tak také musíte splnit své zákonné povinnosti, tj. nahlásit počet včelstev a umístění stanoviště včelstev Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. Hradištko pod Medníkem, e-mail uevcely@cmsch.cz , tiskopisy naleznete zde

Základní potřeby a pomůcky

1. Úly, v současné době nemá význam uvažovat o použití jiných než nástavkových úlů. V žádném případě nelze doporučit nákup použitých úlů ani použití úlů věnovaných. Jedná se o velké zdravotní riziko, úly mohou obsahovat původce různých onemocnění včel, mohou být natřeny neekologickými barvami, být ve špatném technickém stavu. 

2. Medomet - je lepší koupit nový, ale lze si i pořídit zachovalý použitý. 

3. Ochranné pomůcky - kukla nebo klobouk včelařské rukavice. 

4. Drobné pomůcky - dýmák, rozpěrák atd.


Základy bezpečnosti práce 

1. Ověřit si, zda nejste alergickými na včelí bodnutí, nejjednodušším způsobem je nechat se bodnout včelou a to dvakrát v určitém časovém rozestupu. Alergickou reakcí ale není běžný otok a zarudnutí pokožky do plochy dvou mužských dlaní.
2. Poradit se s lékařem a pro návštěvy mít na včelnici k dispozici základní "balíček první pomoci" obsahující některé jednoduše aplikovatelné léky tlumící alergické reakce.
3. Používat ochranné pomůcky, minimálně kuklu nebo včelařský klobouk, ostatní ochranné pomůcky jako například rukavice mít vždy k dispozici v dosahu.
4. Vždy pracovat s rozmyslem, nedělat prudké pohyby. Pozor na práci s ohněm při používání dýmáku....